A HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont és a Nemzeti Tehetség Program mellett a Jászberényi Városi Könyvtár és a Jászberényi Sasközpont munkatársainak támogatása segítette őket, hogy kiváló és nyugodt körülmények között sajátíthassák el a szükséges tudást, hogy a nemzetközi mezőnyben a megszokott eredményekkel térhessen haza a magyar delegáció. A diákok különböző előadásokon vettek részt, elméleti-, és adatelemzési feladatokat oldottak meg, valamint planetáriumi és égboltismereti felkészítések egészítették ki a foglalkozásokat.
A márciusi Athletica Galactica Kárpát-medencei Csillagászati és Asztrofizikai verseny döntőjén 11 diák került be a diákolimpiai keretbe, és rövid időn belül meg is kezdődött a felkészítés: 10 héten keresztül kapták a visszaküldendő feladatsorokat, emellett Budapesten a Konkoly-Thege Miklós Csillagászati Intézetben, a Piszkéstetői és a Bajai Obszervatóriumban töltöttek el egy-egy hétvégét.
A tábor minden évben a legintenzívebb felkészítés, aminek a végén van az utolsó megmérettetés, aminek az eredménye hozzájárul ahhoz, hogy kiválasztásra kerüljön az az 5 diák, akik képviselhetik hazánkat a nemzetközi megmérettetésen.
A táborzáró versenyen az észlelési forduló volt az első. A diákoknak idén sem volt könnyű dolga. A verseny részeként először szabadszemes észlelés során koordinátákat, szögtávolságokat és csillagidőt becsültek a fiatalok, melyekkel további számolásokat kellett végezniük. Egy nehezebb feladat során egy nyílthalmaz megtalálása mellett, a halmaz néhány csillagának felismerése és térképen való fényességükkel együtti megjelölése is kérdés volt. Valamint meg kellett becsülni a csillagok által meghatározott égterület nagyságát is, amihez referenciacsillagokat használhattak segítségül a versenyzők. Az észlelési forduló részét képezte egy kevés távcső ismeret is, mely során a távcsövek osztott köreinek segítségével volt szükséges megtalálniuk, és felismerniük az objektumokat. A két utolsó feladat során néhány nehezebbre kellett ráállítani a távcsövet; a már jól ismert Messier objektumok észlelése mellett pedig a feladat egy kisbolygó bejelölésére kérdezxett rá egy csillagtérképen, ami sok munkát és kitartást igénylő feladat volt.
A planetáriumi fordulóra 2 nappal később került sor. A brazíliai olimpia okán a feladatok többsége már a déli égboltra koncentrált. A versenyzőknek fel kellett ismerni a csillagképeket, és azt is, hogy melyik mikor delel. A feladatok között szerepelt egy adott égterületen különböző típusú objektumok megtalálása, illetve szükséges volt megadni a csillagidőt különböző földrajzi helyekre. A legexotikusabb helyszín a Hold volt. Az onnan megfigyelhető égbolt alapján kellett következtetést levonni a földi évszakokra, illetve magának a Holdnak a fázisára. Remek megoldások születtek.
Ezt követte az elméleti feladatsor. A 10 feladat megoldására 5 óra állt a kerettagok rendelkezésére a diákolimpiához hasonlóan. Az elsőben egy vörös óriás körül napvitorlával fékező elképzelt űrszonda vitorlafelületét kellett meghatározni. A további feladatokban egy csillag megfigyelhetőségének megállapítása volt a kérdés egy vízzel borított exobolygó tenger fenekéről, továbbá egy kis űrtávcső CCD-kamerájának határfényesség becslése, egy hipotetikus objektum, egy kvarkcsillag sugarának meghatározása, valamint a Merkúr és a Vénusz együttállásainak vizsgálata. A hatodik példája egy mesterséges hold pályájának lehetséges legnagyobb excentricitásának becslésére kérdezett rá, a következőben egy exobolygóról kellett eldönteniük a versenyzőknek, hogy teljes egészében vasból áll-e vagy sem. Az utolsó 3 példában szerepelt: az éjszakai égbolt fényességének meghatározása egy gömbhalmaz csillagának bolygóján, egy cefeida típusú változócsillag távolságának kiszámítása, felhasználva a csillagot övező gázfelhőn szóródó fény tulajdonságait és egy fedési kettőscsillag komponenseinek paramétereinek meghatározása spektroszkópiai és fotometriai adatok felhasználásával.
Csütörtökön délelőtt az adatelemzési feladatsorral zárult a válogató verseny. A 3 feladatra 3 óra állt a kerettagok rendelkezésére. Az elsőben egy maja templomegyüttes épületeinek magasságára kellett becslést adniuk a területet mutató, léptékkel ellátott térkép és a napkelte napfordulókor, valamint a nap-éj egyenlőségkor megfigyelhető irányai alapján. A másodikban egy exobolygó csillagának fénygörbeelemzését végezhették el. Ez alapján a bolygó keringési periódusát és a csillaga előtti átvonulásának időpontját kellett pontosítani. Az utolsó példában egy közeli galaxishalmaz távolságának meghatározása volt a kérdés a halmaztagok felületi fényességeit felhasználva.
A javító csapat munkáját követően már csak a korábbi válogató eredmények és a a táborzáró verseny pontjainak összesítése maradt hátra, amit követően kiderült, hogy ki áll az első 5 helyen. A verseny az egész válogató alatt szoros volt, minimális pontos különbség állt fenn a középmezőnyben, így mindenki feszülten várta az eredményeket.
Az olimpiai keretbe nem kerülő csapattagok számára sem állt meg a munka, mert augusztus 7-9. között a teljes keret vesz részt a Magyarország által szervezett, Közép-Európai Csillagászati és Asztrofizikai Diákolimpián (CEOAA) Bakonybélben.
A szervezők az eredményhirdetésen nem csak a diákokat jutalmazták, hanem minden közreműködőnek megköszönték a fáradtságos munkáját.
Az első helyen Elekes Dorottya, a Budapest-Fasori Evangélikus Gimnázium 11. osztályos diákja, másodikként Vári Gergely Péter a Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium végzős tanulója, míg harmadikként a 11. osztályos Milbik Csongor László, a győri Révai Miklós Gimnázium és Kollégiumból került be az olimpiai keretbe. Az 5 fős csapatot továbbá Dobák Bálint, a Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium 11. évfolyamából és Horváth Zsóka, a Zalaegerszegi Zrínyi Miklós Gimnázium végzős diákja tette teljessé.
A delegáció augusztus 14-én indul Brazíliába, Vassouras városába. A diákokat csapatvezetőik, Dr. Kovács József, az ELTE GAO tudományos főmunkatársa, Dr. Dálya Gergely, a Laboratoire des 2 Infinis csillagász posztdoktori kutatója, illetve megfigyelőik, Varga Vázsony, fizikus, aranyérmes diákolimpikon és Rózsahegyi Márton a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont projektmenedzsere kísérik.
Eredmények:
Táborzáró verseny eredményei:
1. Elekes Dorottya
2. Vári Gergely Péter
3. Milbik Csongor László
4. Dobák Bálint
5. Elekes Panni
6. Horváth Zsóka
7. Balás Borbála
8. Vödrös Dániel
9. Tóth Hanga Katalin
10. Bartucz Eszter Bianka
11. Jakab Ede Krisztián
Összesített válogató verseny eredményei:
1. Elekes Dorottya Budapesti - Fasori Evangélikus Gimnázium
2. Vári Gergely Péter Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium
3. Milbik Csongor László Révai Miklós Gimnázium és Kollégium, Győr
4. Dobák Bálint Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium
5. Horváth Zsóka Zalaegerszegi Zrínyi Miklós Gimnázium
6. Elekes Panni Budapesti - Fasori Evangélikus Gimnázium
7. Balás Borbála Budai Ciszterci Szent Imre Gimnázium
8. Vödrös Dániel Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium
9. Bartucz Eszter Bianka Budapesti V. Kerületi Eötvös József Gimnázium
10. Tóth Hanga Katalin Bányai Júlia Gimnázium, Kecskemét
11. Jakab Ede Krisztián Bolyai Farkas Elméleti Líceum, Marosvásárhely, Románia
A felkészítést a Nemzeti Tehetség Program és a Kulturális és Innovációs Minisztérium NTP-NTMV-23-B-0003 számú pályázata finanszírozta.