A 2024/25-ös tanévben is útjára indul a Nemzetközi Csillagászati és Asztrofizikai Diákolimpiára, valamint annak válogatóversenyére, az Athletica Galacticára felkészítő diákolimpiai szakkör!
Szeptember végétől újra elindul a világ legnívósabb csillagászati és asztrofizikai versenyére, a 2025. évi, ezúttal Indiában megrendezésre kerülő 18. Nemzetközi Csillagászati és Asztrofizikai Diákolimpiára (International Olympaid on Astronomy and Astrophysycs, IOAA), valamint annak válogatóversenyére, az Athletica Galacticára felkészítő diákolimpiai szakkör.
Felkészítők
A szakkörtartók volt IOAA olimpikonok és kerettagok, az ELTE TTK fizika ill. csillagász szakos hallgatói: a szakkörvezető Kalup Csilla (ELTE TTK Fizika Doktori Iskola doktorandusza, valamint a Csillagászati Intézet tudományos segédmunkatársa), felkészítő továbbá Baumann Kristóf, Császár Kornél, Horváth Zsóka, Kertész Balázs, Milbik Csongor és Sarkadi Sándor. Az elmúlt 10 év diákolimpiáin, válogatóversenyein és felkészítő alkalmain szerzett tapasztalatuk lehetővé teszi azt, hogy a szakkörösök a verseny szempontjából igazán releváns anyagot tanulják, illetve hogy első kézből kaphassanak segítséget az iskolai fordulókra, a döntőre, valamint akár már magára az IOAA-re történő felkészüléshez.
Helyszín
A szakkörök helyszíne: Budapest, ELTE TTK Lágymányosi Campus Északi Tömb. A szakkörökre online is lehet csatlakozni, a Zoom meeting linkje a jelentkezőknek emailben lesz kiküldve a szakkört megelőzően.
Időpont
A szakkörök dátumai és témakörei:
szeptember 21. - Égi mechanika I.
október 5. - Égi mechanika II., optika.
október 19. - Asztrofizika I.
november 16. - Asztrofizika II.
A további szakkörök dátumai és témakörei a későbbiekben kerülnek kiírásra.
Ezek szombati napokon, 9:00-tól 14:00-ig kerülnek megrendezésre.
Tematika
Az IOAA Olimpiai Szakkör célja a diákok alapos felkészítése az IOAA hazai válogatóversenye, az Athletica Galactica döntőjének szintjére. A gimnáziumi fizika és matematika anyagból fontos a mechanika és a trigonometrikus függvények alapos ismerete, de nem elvárás semmilyen csillagászati vagy asztrofizikai előismeret; a szakkörök célja éppen ezek megtanítása, valamint feladatok megoldásán és azok megbeszélésén keresztül történő begyakorlása. A tervezett témakörök, foglalkozások: gravitáció és égi mechanika, műszerismeret, optika, asztrofizika, szférikus csillagászat, kozmológia, extragalaktikus csillagászat, statisztika és számítógépes adatfeldolgozás, matematika gyakorlat, planetáriumi gyakorlat, távcsöves gyakorlat, égboltismeret, szituációs tréning. Mivel mindegyik szakköri alkalmon alapvetően a csillagászat más-más területeivel foglalkozunk, így a szakköri munkába menet közben is be lehet kapcsolódni. Ezt segíti az is, hogy a későbbi szakkörökön csatlakozók számára is ugyanúgy elérhetőek lesznek az előző feladatsorok, valamint visszanézhetőek a szakkörökről készült Zoom felvételek is. A szakkörök célközönsége elsősorban a fizika és a csillagászat iránt érdeklődő 10-12. osztályos gimnazisták; a (7)-8-10. osztályosoknak, különösen azoknak, akik a fizikai és matematikai hátterüket bizonytalannak érzik, inkább az alapozó szakkör ajánlott (bővebben a cikk végén).
Jelentkezés, elérhetőség
A szakkör mindenki számára nyitott és ingyenes, azonban az információk kiküldésének, valamint a szervezés tervezhetőségének érdekében egyszeri, előzetes regisztrációhoz kötött. További kérdéseket az ioaaszakkor@gmail.com email címre lehet írni.
Szakkör alsóbb éveseknek
Alsóbb éveseknek ((7)-8-10. osztály), különösen a nem kellően biztos matematikai és fizikai alapokkal rendelkezőknek ajánlott az alapozó szakkör, mely párhuzamosan zajlik idén a diákolimpiai alkalmakkal. További információ az alsóbb évesek szakkörének részleteiről, valamint a fővároson kívül szervezett szakkörökről pedig az https://athleticagalactica.hu/orszagos-szakkori-halozat oldalon érhető el.