Ezen a nyáron Jászberényben készült a magyar diákolimpiai csapat a Lengyelország által rendezett XVI. Nemzetközi Csillagászati és Asztrofizikai Diákolimpiára (IOAA). Bonyolult csillagászati-elméleti feladatokat oldottak meg, éjszaka távcsöves megfigyeléseket gyakoroltak, amit planetáriumi és égboltismereti, illetve adatelemzési felkészüléssel egészítettek ki.
Az ELKH Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont mellett Jászberény Önkormányzata és a Jászberényi Városi Könyvtár munkatársainak támogatása segítette őket, hogy kiváló és nyugodt körülmények között sajátíthassák el a szükséges tudást, hogy a nemzetközi mezőnyben a megszokott eredményekkel térhessen haza a magyar delegáció.
A válogató tábor minden évben a felkészítési folyamat csúcsa, hiszen a végén kiderül, hogy kik képviselhetik Magyarországot a nemzetközi versenyen.
Az égi mechanika, szférikus csillagászat, kozmológia, és egyéb fontos csillagászati témák mellett planetáriumi feladatokat végeznek a táborlakók. Esténként az észlelési gyakorlatok után kellemes beszélgetésekre és érdekes történetekre is marad idő a szabad ég alatt.
A tábor szakmai programjának összeállításakor a felkészítők mindig igyekeznek megtalálni az arany középutat, hogy ne csak elmélyítsék a diákok tudását az olimpián általánosan előforduló témakörökről, hanem saját korábbi tapasztalataik és élményeik segítségével felkészítsék őket mentálisan is a versenyre.
A sok munka mellett megpróbálnak időt szakítani némi szabadidős tevékenységre, pihenésre és a csapat összekovácsolására is.
Az Athletica Galactica Kárpát-medencei Csillagászati és Asztrofizikai verseny döntőjét követően a keretbe választott 10 diák olimpiai felkészítése megkezdődött. 10 héten keresztül kapták a visszaküldendő feladatsorokat, emellett Budapesten a Konkoly-Thege Miklós Csillagászati Intézetben, Piszkéstetőn és Baján a Bajai Obszervatóriumban töltöttek el egy-egy hétvégét. Az eddigi eredményeik alapján az addigi 5 legmagasabb pontot szerzett versenyző kiutazhatott Horvátországba a Csillagászati és Asztrofizikai Miniolimpiára, ahol szlovén és horvát társaikkal mérhették össze tudásukat. Éppen, hogy hazaértek, rövid pihenő után máris indult az 1 hetes intenzív felkészítő tábor, melyet egy több fordulós verseny zárt le. Ennek és a korábbi hetek eredményeinek összesítése után pedig kialakult a végleges sorrend, ami alapján az 5 legjobban teljesítő diák lehetőséget kapott arra, hogy augusztusban képviselhesse hazánkat a nemzeti porondon Lengyelországban.
Az észlelési verseny során a versenyzőknek számos mélyég-objektumot, azaz például gömbhalmazokat, galaxisokat vagy planetáris ködöket kellett beállítaniuk a távcsőbe. Volt olyan feladat is, ahol egy kettőscsillagot, a delta Cephei-t kérték lerajzolni és mérésekkel meghatározni bizonyos, a rendszert jellemző paramétereket. Végül a diákok számot adhattak azon tudásukról is, melyek a csillagászatban használt különböző égi koordináta-rendszerek ismeretéről tanúskodnak.
A planetáriumi fordulón a Hold koordinátáira kellett becslést adni különböző koordinátarendszerekben, valamint néhány nevezetes objektum esetében meg kellett adni a Holdtól mért szögtávolságukat, valamint, hogy mely csillagképben vannak. Arra is kíváncsiak voltak a feladatkitűzők, hogy felismerik-e, mit rejtenek a számozott pontok. Itt fényes csillagok, mélyég objektumok, nevezetes pontok és változócsillagok is szerepeltek a megoldások között. A harmadik feladat egy gömbháromszög területbecsléséről szólt, míg az utolsóban a déli égbolton kellett cirkumpoláris csillagképeket találni, valamint olyanokat, amelyek soha nem figyelhetők meg az adott földrajzi helyről. Minden versenyző adott szép megoldásokat, voltak, akik sok objektumot felismertek, illetve frappáns megoldásokkal szolgáltak.
.
Az elméleti feladatsor, amelynek megoldására 3,5 óra állt a kerettagok rendelkezésére, öt feladatból állt. Az elsőben a Nap fényének csökkenése alapján arra kellett becslést adni, hogy egy globális porvihar mekkora tömegű port emelt a Mars légkörébe. A következőben arra keresték a választ, hogy egy európai és egy észak-amerikai rádiótávcsövet milyen irányba kell állítani ahhoz, hogy az ionoszféráról visszaverődő rádióhullámokkal optimálisan tudjanak kommunikálni egymással. A harmadik példában fősorozati csillagok tömeg-fényesség relációjában szereplő kitevő értékét kellett meghatározni egyszerű fizikai meggondolások alapján. A következő feladatban becslést kellett adni, hogy egy adott galaxisban mekkora gyakorisággal várhatunk gammavillanásokat. És az utolsó probléma pedig egy bolygó ún. Hill-szférájának sugarát kellett kifejezni a vonatkozó mozgásegyenletből, majd konkrét naprendszerbeli példákra számszerűen meg is kellett határozni azt.
Az adatelemzés fordulóban az égbolt egy részéről digitális fényképezőgéppel készült képen végzett mérések és a képen látható csillagok közül néhány koordinátáinak ismeretében meg kellett határozni az objektív fókusztávolságát a kép készítésekor. A második feladatban fősorozati csillagok tömeg-fényesség relációját kellett elemezni 53 kettőscsillag komponenseinek tömeg- és fényességadatai alapján, majd ezt felhasználva a tömegének és bolometrikus korrekciójának ismeretében meg kellett határozni a Fomalhaut csillag luminozitását és abszolút vizuális fényességét.
A javító csapat munkáját követően már csak a korábbi válogató eredmények és a táborverseny pontjainak összesítése maradt hátra, amit követően kiderült, hogy ki áll az első 5 helyen.
A verseny az egész válogató alatt szoros volt, nem volt 1 egész pontos különbség a középmezőnyben, így mindenki feszülten várta, hogy az utolsó, mindent eldöntő táborzáró versenyen hogyan sikerült szerepelni.
Az olimpiai keretbe nem kerülő csapattagok sem mentek haza üres kézzel, ők az elismerő oklevelük mellett kaptak egy családi belépőjegyet a Bakonybélben található Pannon Csillagdába a Balaton-felvidéki Nemzeti Park jóvoltából. A szervezők az eredményhirdetésen nem csak a diákokat jutalmazták, hanem minden közreműködőnek megköszönték a fáradtságos munkáját.
Az olimopiai keretbe az első helyen Schmercz Blanka, az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium végzős diákja, másodikként Horváth Zsóka, a zalaegerszegi Zrínyi Miklós Gimnázium 11. osztályos tanulója, míg harmadikként a 10. osztályos Elekes Dorottya, a budapesti Fasori Evangélikus Gimnáziumból került be. A lányok mellett az 5 fős csapatot Vári Gergely Péter, a budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium 11.évfolyamából, Sarkadi Sándor pedig a nyíregyházi Szent Imre Katolikus Gimnázium végzős diákjaként tette teljessé.
A delegáció augusztus 10-én indul Chorzów városába. A diákokat csapatvezetőik, Dr. Kovács József, az ELTE GAO tudományos főmunkatársa, Dr. Dálya Gergely, a Genti Egyetem csillagász posztdoktori kutatója, illetve megfigyelőik, Dr. Jäger Zoltán, a Bajai Obszervatórium csillagásza és Vincze Nikolett, a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont csillagászati diákolimpiai prokjekt koordinátora kísérik.
Eredmények:
Táborverseny eredményei
- Elekes Dorottya
- Horváth Zsóka
- Schmercz Blanka
- Vári Gergely Péter
- Gulyás Kristóf
- Milbik Csongor László
- Sarkadi Sándor
- Dobák Bálint
- Magyar Gábor Balázs
- Nagy Imre
Válogató verseny eredményei
- Schmercz Blanka
- Horváth Zsóka
- Elekes Dorottya
- Vári Gergely Péter
- Sarkadi Sándor
- Gulyás Kristóf
- Magyar Gábor Balázs
- Milbik Csongor László
- Dobák Bálint
- Nagy Imre