A Nemzetközi Csillagászati és Asztrofizikai Diákolimpia (IOAA) egyik legfontosabb célja a határokon átívelő szakmai kapcsolatok és barátságok kialakítása. A diákok megismerkedhetnek hasonló érdeklődésű társaikkal, akik később kollegáik lehetnek a legrangosabb egyetemeken és csillagászati kutatóintézetekben. Most azonban olimpikonjaink sikerein keresztül a magyar felkészítői csapat került nemzetközi figyelem középpontjába.
A Szaúd-Arábiai fizikai és kémiai diákolimpiai csapatok hosszú ideje dolgoznak együtt magyar felkészítőkkel. Idén elhatározták, hogy a Csillagászati Diákolimpiára is szeretnének delegációt küldeni, így természetesen adódott, hogy hozzájuk fordulnak. A lengyelországi diákolimpia előtt megkeresték a csapat egyik vezetőjét, Dr. Dálya Gergelyt, aki elvállalta, hogy a hazai tapasztalatok alapján, de a helyi sajátosságokat figyelembe véve megszervezi a felkészítési programjukat.
Mivel a csillagászat Szaúd-Arábiában sem része a középiskolai oktatásnak, nem csak az a cél, hogy a jövő évi olimpiára egy ütőképes csapatuk legyen, hanem a fiatalabbak csillagászati oktatását is szem előtt kell tartani, akik a következő évek olimpikonjai lehetnek. Ennek megfelelően a közel 12 ezer jelentkező diákból egy online tesztforduló után 75-öt választottunk ki, akik megkezdhették a komolyabb felkészülést. Köztük 9., 10. és 11. osztályosok is voltak.
Az első felkészítő tábort október 20-28. között tartották Rijádban, ahol a diákokat Dálya Gergely mellett a magyar csapat másik két felkészítője, Dr. Jäger Zoltán és Varga Vázsony, valamit szlovén kollégájuk, Vid Kavčič tanította. Rendkívül szorgalmasak és lelkesek voltak, azonban szembetűnő volt az, hogy az iskolában jóval kevesebb matematikát és fizikát tanultak, mint a hazai tanulók, így először a magabiztos alapok megteremtésére kellett helyezniük a hangsúlyt, csak ezután fordulhattak a komolyabb csillagászati problémák felé. Remek körülmények között tanulhattak a táborban, a tempó azonban elég feszített volt: napi 8 órában hallgatták az előadásokat és gyakorolták a problémák megoldását, valamint két tesztet is megírtak, amik alapján 50 diák jutott tovább a következő táborba.
A novemberi, két hetes felkészítő tábor során a magyar-szlovén felkészítői csapat már olyan, nehezebb témákra is fókuszált, mint a szférikus csillagászat vagy a kozmológia, illetve a közeli egyetem planetáriumában is tartottak egy foglalkozást. Emellett pedig megnézhettek egy, a régi arab csillagászati eszközökről szóló kiállítást is, ami a tudománytörténet itthon talán kevésbé ismert, de nagyon érdekes állomását mutatja be. A tábort egy ünnepélyes ceremónia zárta, ahol a legjobb diákok érmeket kaptak. Az esemény presztízsét jól mutatja, hogy beszélhettek a további tervekről a szaúdi oktatási miniszterrel és az űrkutatási bizottság vezetőjével is, Dálya Gergely pedig interjút is adott a helyi sajtónak.
A legjobban szereplő 25 diák februárban egy egy hónapos, majd nyáron egy két hónapos intenzív táborban folytathatja a felkészülést az olimpiára, ahol a tervek szerint a gyönyörű, sivatagi égbolt alatt gyakorolhatják a távcsöves ismereteket, valamint további planetáriumi és elméleti tréningeken vesznek majd részt.